Szováta, mint gyógykezelésre, fürdésre alkalmas település első írásos említései már a 18. században megjelentek. 1715-ben Halmágyi István mint „híres hasznú vizeket és forrásokat” írja le naplójában, 1780-ban pedig Fichtel említi, hogy a szovátai sós tavak télen nem fagynak be, vizük pedig nagyon meleg. Orbán Balázs gyerekkori emlékként tartotta számon a szovátai fürdőzéseit: „Hol van az a két roppant tó, mely bár egymás közelében volt, egyiknek vize jéghideg, míg másiknak vize (csak ½ lábnyira is a vízfelület alatt) égető meleg volt, s melyben annyit fürödtem én is gyermekkoromban?"
Szováta látnivalói
- A város sóstavairól és sószikláiról nevezetes. Legnagyobb tava a Medve-tó. A Medve-tó nevét kiterített medvebőrhöz hasonló alakjáról kapta és 1875 körül alakult ki. Benne 66 000 tonnára becsült oldott sómennyiség van, a felszíntől lefelé hőmérséklete növekszik, melyet a nap melege és a lejjebb koncentrálódó só okoz. További tavai a sósvizű Mogyorósi-tó, Rigó-tó, Fekete-tó, Vörös-tó és Zöld-tó, továbbá az édesvizű Piroska-tó és Kígyós-tó. A sósvizű tavak esetében a víz sótartalma magas, így a fürdőző könnyebben fennmarad a víz felszínén.
- A Sóköze a város északkeleti végétől délnyugat felé húzódó, sóstavakban gazdag sókarsztterület, ahol a kősó néhol 15–20 m magas sósziklákat alkot, melyeket régen katonák őriztek.
- A tó melletti római katolikus kápolna 1934-ben, a görög katolikus kápolna 1932-ben épült. Ortodox temploma 1929-ből való.
- A város római katolikus temploma 1878-ban, a református templom 1938-ban, az ortodox templom 1991-ben épült.
- A Tyukász-dombi római katolikus kápolna a 19. század végén épült.
- Szovátai Unitárius templom
Medve-tó
Szováta a hírnevét a Medve-tónak köszönheti, amelyet Európa egyetlen és a világ legnagyobb heliotermikus tavaként tartanak számon.
- A Medve-tó a világ legnagyobb és Európa egyetlen heliotermikus, a napfény hatására akár 70 C fok hőmérsékletet is elérő tava
- A szovátai Medve-tó a világ egyetlen olyan természetes tava, melynek keletkezési idejét percnyi pontossággal ismerjük. Kialakulása 1875 május 27.-én, délelőtt 11 órakor kezdődött, egy ponor (víznyelő) felhőszakadás okozta elzáródásával.
- Míg a világ bármely sósfürdője kopár, holdbéli táj képét mutatja, Szovátafürdőn a sóstavak, sőt a sósziklák közvetlen környékét is buja zöld vegetáció borítja.
- A Medve-tó mellett a Mogyorósi-tó, a Rigó-tó és a Vörös-tó is fürdési lehetőséget biztosít. Az utóbbi kettő só-koncentrátuma nagyon magas.
Wellness és Gyógyturizmus
A Szovátán végzett gyógykezelések messze földön híresek, amely három fő tényezőn alapszik: a kedvező időjárás, a helioterm sós tavak vize és a gyógyiszap. A tiszta levegő, a tavak körüli dús növényzet, a gazdag és változatos állatvilág kedvezően befolyásolják a gyógyulási folyamatokat, valamint a betegek közérzetét.
Szováta és az itt található gyógykezelés fejlődése, kisebb nagyobb megtorpanásokkal, napjainkban újabb virágkorát éri.
Helyi és külföldi befektetők felújították a szállodákat, villákat, a tavak környezetét rendbe tették, lendületet adva a minőségi gyógyturizmus kialakulásának. Az igénybe vehető gyógykezelések különböző reumatikus betegségek, bőrbetegségek, idegrendszeri betegségek, krónikus női betegségek, krónikus tüdő és légúti megbetegedések esetén nyújthatnak hatásos segítséget a gyógyulásban. Fontos eredményeket értek el a nőgyógyászati problémák, legfőképp a meddőség kezelésében. Jelenleg lehetőség van 10-12 napos megelőző gyógykezelésre, illetve van rehabilitációs program is.
Megszaporodott a gyógyászati és wellness szolgáltatások száma is: balneo- és hidroterápia, mechano- és kinetoterápia, elektroterápia, fototerápia, inhaláció, bőrgyógyászati kúra, psoriasis, gőzfürdő, szauna, szolárium.
Az aktív turizmus szerelmeseinek fitnesz terem vagy gyalogtúra lehetőség a közeli erdőkben dombokon. A fürdőtelep egy óriási kiépített parkra hasonlít, ahol mindenki megtalálhatja a számára megfelelő szórakozást.